UAB “Biocentras” projektas E!2522 EUROENVIRON OPTI-SOILCLEAN laimėjo 2011 m. EUREKA Innovation Awards

  • Post author:
  • Post category:Be kategorijos

Birželio 23 d. Jeruzalėje europinio tinklo EUREKA inovacijų apdovanojimų ceremonijoje lietuvių aplinkosaugos projektas paskelbtas nugalėtoju ir pelnė inovacijų prizą. Tokį prestižinį EUREKA inovacijų apdovanojimą Lietuva pelnė pirmą kartą. Projektą koordinavusios Vilniaus įmonės UAB „Biocentras” atstovei Monikai Kavaliauskei buvo įteiktas 15 tūkst. eurų vertės informacijos sklaidos Europoje paslaugų paketas.

Aplinkosaugines ir farmacines technologijas kuriančios įmonės UAB „Biocentras” specialistai kartu su mokslininkais iš Kauno technologijos universiteto ir Latvijos valstybinio Medienos chemijos instituto sukūrė pažangią technologiją užterštam naftos produktais gruntui valyti. Naftos išsiliejimai yra ypač žalingi aplinkai ir išties sudėtinga išvalyti ištisas teritorijas, todėl europiniu lygmeniu ypač vertinamos pastangos spręsti šią problemą.

Projekto metu buvo eksploatuojamas eksperimentinis grunto valymo technologinio proceso įrenginys. Jo dėka buvo išvalyta daugiau kaip 22 tūkst. tonų grunto Lietuvoje nenaudojant nei chemikalų, žalingų aplinkai, nei genetiškai modifikuotų technologijų. Išvalytas dirvožemis ir toliau gali būti naudojamas visų rūšių augalams auginti.

Lietuvių pasiūlytas uždaras, biodegradacijos principu paremtas, užteršto grunto valymo būdas yra ne tik švaresnis, ekologiškesnis, bet ir pigesnis. Pastebėtina, kad šią technologiją galima naudoti ne tik ekstremaliais atvejais, bet ir kasdieniniame darbe – valant gruntą šalia degalinių, naftos bazių, šiluminių trasų.

Šis projektas prisidėjo prie „žaliojo pasaulio” išsaugojimo ir sukūrė „žaliąją” technologiją – tokius prioritetus inovacijų apdovanojimams šiemet skelbė EUREKA programai pirmininkaujanti Izraelio valstybė.

Patekęs į geriausiųjų trejetuką, finale lietuvių ir latvių projektas (E! 2522 OPTISOILCLEAN, projekto vertė – 0,75 mln. eurų) nurungė biudžetais didesnius kitus du projektus: švedų, airių ir Jungtinės Karalystės projektą (E! 2678 SS TESTER, projekto vertė – 4,2 mln. eurų) bei ispanų ir prancūzų projektą (E! 3080 BIODI EXPERTISE, projekto vertė – 1,51 mln. eurų ).

Įmonė UAB „Biocentras” yra ilgametė europinių mokslo ir inovacijų projektų dalyvė. Įvykdytų projektų sąraše: net keturi didžiausios ES bendrosios mokslinių tyrimų programos projektai, trys EUREKA projektai, trys struktūrinių fondų projektai, du Lietuvos mokslo tarybos projektai ir daugelis kitų.

Anot Monikos Kavaliauskės, dalyvauti tarptautinėse programose išties verta: tai ir galimybė įgyti tarptautinės patirties, įgyvendinti savo mokslines idėjas, gauti finansavimą, komercializuoti sukurtus produktus, tapti matomais bent jau ES lygiu ir daugelis kitų privalumų. „Įsisukus į tarptautines mokslines programas –nebegali sustoti, nes jose dalyvauti norisi, o ES yra labai plati erdvė”, – teigė ji.

APIE EUREKA

EUREKA – tai Europos tarpvalstybinio bendradarbiavimo programa, remianti į rinką orientuotus mokslinių tyrimų, technologijų plėtros ir inovacijų projektus, kuriuos inicijuoja verslas, pramonė ir mokslas. Šiuo metu EUREKA tinklas vienija 41 valstybę narę. Lietuva valstybės narės teisėmis programoje dalyvauja nuo 1999 metų. Šiuo metu Lietuvoje įgyvendinami 22 EUREKA projektai, dažniausiai tokiose srityse, kaip informacinės technologijos, biotechnologijos, energetika. Projektai finansuojami nacionalinėmis valstybių narių ir privačiomis pačių projekto dalyvių lėšomis.

(Parengta pagal MITA 2011.06.27 pranešimą spaudai)